Jak dobrze sprzątać mieszkanie? Porady krok po kroku3 min read

Nie oszukujmy się, sprzątanie nie jest najbardziej fascynującą rzeczą do robienia w domu. Najlepiej gdyby bałagan znikał sam! Jednak sprzątanie może trwać krócej i nie musi być wcale takie straszne, męczące i nudzące, naprawdę. Dzięki wymienionym trikom jak dobrze sprzątać mieszkanie zyskasz czas i będziesz wiedzieć jak działać, żeby poszło gładko i przyjemnie.

Przygotuj zestaw do sprzątania

Jak dobrze sprzątać mieszkanie? Najpierw zacznij od środków i akcesoriów. Przechowuj je w jednym miejscu. Zorganizuj sobie kosz, pudełko czy wiaderko i wrzuć tam wszystko, czego potrzebujesz do sprzątania mieszkania, żeby nie biegać co chwilę do kuchni czy łazienki. Ja najczęściej mam wtedy przy sobie:

 • ręczniki papierowe,
 • środek do mycia mebli,
 • środek do mycia szyb,
 • gąbka do mycia,
 • magiczna gąbka,
 • mikrofibra.

Jak wiadomo, ręczniki papierowe są niezastąpione, idealnie czyszczą lustra i szyby a ja także używam ich do ścierania kurzy. Przyda Ci się także magiczna gąbka do trudnych zabrudzeń (jeśli nie znasz wszystkich zastosowań magicznej gąbki – przeczytasz o nich tutaj) i mikrofibra jako świetne wykończenie i wypolerowanie szkła.

Ogarnij przestrzeń

Zanim przejdziesz do przecierania kurzy, schowaj suche naczynia do szafek, poukładaj wszystkie rzeczy w szafie albo wrzuć je do prania. Pozbądź się po prostu wszystkich rzeczy, które są nie na swoim miejscu, dzięki temu zrobisz to raz a porządnie i nie będziesz przerywać czyszczenia. Pssst: jeśli robisz to codziennie, pomijasz ten krok i zyskujesz jeszcze więcej czasu :)

Zacznij sprzątanie od miejsca najbrudniejszego

Na początku mamy najwięcej energii, dlatego najlepiej rozpocząć czyszczenie od pomieszczenia, które wymaga najwięcej pracy. U mnie jest to kuchnia, a w tym samym momencie narzeczony zabiera się za łazienkę. Kończę w sypialni, gdzie jest niewiele do zrobienia, czyli ścieranie kurzy, przetarcie elektroniki i umycie lustra.

Stosuj metodę: od góry do dołu

Zaczynaj od miejsc, które są najwyżej, czyli np. lampki, półki góry regałów i szafek. Następnie przejdź do stołu, komody itd. Kończ zawsze myciem podłóg. Dzięki temu kurz nie będzie się unosił z regałów czy szafek na idealnie umyte panele czy parkiet. Zyskujesz czas, nie sprzątasz podwójnie i masz wszystko zrobione na tip top!

Sprzątaj od wewnątrz do zewnątrz

Taka metoda jest idealna jeśli chodzi o regały czy wszystkie szafki z wgłębieniami. Najpierw czyść je wewnątrz, a dopiero potem na zewnątrz, przez to kurz się nie rozchodzi po całych meblach.

Uwaga!
Odwrotnie jest w przypadku toalety. Najwięcej bakterii jest w środku, dlatego rozpocznij od zewnątrz – deski i spłuczki, aby nie przenieść ich tam przez przypadek.

Pozbądź się dekoracji i niepotrzebnych rzeczy

Jeśli sprzątasz półkę – ściągnij z niej wszystkie dekoracje, książki i co tam jeszcze trzymasz. Wyczyść ją, a następnie odkładaj po kolei każdą rzecz, oczywiście przecierając z niej kurz. To samo tyczy się sprzątania w łazience – najpierw w jednym miejscu zgromadź mydło, szczoteczki do zębów, płyny do kąpieli, rzeczy z pralki, a dopiero potem sprzątaj na mokro wannę, umywalkę czy pralkę.

Jakie masz sprawdzone sposoby na sprawne sprzątanie?


darmowy e-book z poradami domowymijak dobrze i sprawnie sprzątać mieszkanie


Spodobało się? Podziel się z innymi:
 •  
 •  
 •  
 •  

7

 1. Niby niektóre rzeczy wydają się oczywiste, ale jak je człowiek zobaczy spisane, to łatwiej może sobie opracować strategię skutecznego sprzątania. Fajny wpis i super infografika do niego, pozwoliłam sobie przypiąć ją na Pintereście :-)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *