Jak czytać symbole na metkach?3 min read

Często czytamy symbole na metkach tylko po to, aby dowiedzieć się, w ilu stopniach mamy wyprać daną rzecz. Jednak jest tam o wiele więcej informacji, np. na temat suszenia ubrań albo ich wybielania. Przygotowałam krótkie tłumaczenie oznaczeń na metkach, a także gotową ściągę do pobrania i wydrukowania, którą możesz przywiesić niedaleko pralki!

Symbole na metkach – pranie i prasowanie

oznaczenia na metkach pranie

Symbole na metkach nie są aż tak skomplikowane. Jeśli poniżej znaku prania znajduje się jedna kreska oznacza to, że trzeba prać na delikatnym programie, a jeśli dwie – tutaj należy zachować szczególną ostrożność. Symbol z jedną kropką oznacza pranie w maksymalnej temperaturze 30 stopni, z dwoma – w 40 stopniach, a z trzema w 60 stopniach.

oznaczenia prasowania na metkach

Jeśli chodzi o symbole prasowania na metkach, są one najczęściej odzwierciedleniem tego, jakie oznaczenia są na żelazku. Jedna kropka oznacza prasowanie w 110 stopniach, dwie to maksymalna temperatura prasowania 150 stopni, a trzy to aż 200 stopni.

 

AGD na Ceneo

Oznaczenia suszenia i czyszczenia ubrań

oznaczenia suszenia na metkach

Symbole na metkach o kształcie kwadratu to oznaczenia dotyczące suszenia. Może pojawić się kreska pozioma lub pionowa – to jest wskazanie na kierunek układania ubrań do suszenia. Jeśli w kwadracie jest okrąg – można suszyć w suszarce, jeśli jest on przekreślony – nie można. Istnieją także tkaniny, których nie można suszyć na słońcu.

symbole na metkach czyszczenie i wybielanie

Na metkach znajdziesz też informację dotyczącą czyszczenia ubrań. Okrąg oznacza pranie chemiczne, a trójkąt – wybielanie.


Symbole na metkach w pigułce

A tutaj masz krótką ściągę jak czytać symbole na metkach, którą możesz pobrać po kliknięciu w link. Teraz pranie to żaden problem!

POBIERZ SYMBOLE DO WYDRUKU

Jak czytać symbole na metkach

 


darmowy e-book z poradami domowymi


Teraz jeszcze więcej porad, wsparcia i inspiracji znajdziesz w mojej grupie na Facebooku – Rozdomowiona w akcji. Dołącz do nas, będzie fajnie! :)

Kliknij, aby dołączyć

Spodobał się Tobie post? Polub moją stronę na Facebooku, a będziesz śledzić mnie na bieżąco. Udostępnij post, dzielmy się poradami i inspirujmy wzajemnie!

Bądź na bieżąco

Spodobało się? Podziel się z innymi:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *