Wiosenne porządki w kuchni + lista zadań do wydruku

Połowa wiosennych porządków już za nami. Czy w Twoim domu też się zrobiło jaśniej i przyjemniej? Dziś czas na wiosenne porządki w kuchni, które wymagają odrobinę więcej pracy niż pokoje. To dobry moment na odświeżenie zawartości szafek i wyczyszczenie miejsc trudno dostępnych.

Przyjemne wiosenne porządki w kuchni

Kuchnia to prawdziwe serce mojego domu. Sprzątam ją na bieżąco, bo spędzam tam sporo wolnego czasu. I to nie z przymusu, a z przyjemności :) Na bieżąco sprawdzam zawartość szuflad z produktami sypkimi, robię przeglądy naczyń, pozbywając się tych, których już nie używam albo po prostu się do tego nie nadają. Jednak mimo wszystko, warto zrobić gruntowne wiosenne porządki!

Zobacz także:

No to zaczynamy!

Wyczyść kratki wentylacyjne i górne szafki

Najlepiej zrobić to na samym początku. Skorzystaj z odkurzacza, a następnie wilgotnej szmatki. Szafki i lodówka na samej górze też wymagają wyczyszczenia – to ogromne zbiorowisko kurzu. Lepiej to robić znacznie częściej niż raz do roku :)

Wyczyść oświetlenie

Górne oświetlenie też najlepiej wyczyścić na początku. Kurz opadnie i wtedy możemy działać dalej.

Wyczyść okap i kuchenkę

Od kilku lat jestem wierna płynowi myjącemu do powierzchni i blatów kuchennych marki FM. Żaden środek z Lidla ani z reklamowanych cudów nie poradził sobie z moją kuchenką, a szczególnie tłuszczem i zaschniętymi plamami. Najbardziej jednak lubię to, że powierzchnia po myciu się błyszczy, a nie matowieje, jak pod wpływem innych płynów. Nie zapomnij o palnikach!

Dokładnie wyczyść piekarnik

Jest na to prosty, domowy sposób, o którym przeczytasz tutaj > > Jak wyczyścić piekarnik?

Umyj kaloryfer

Standardowy punkt na każdej liście! :)

Umyj okna i parapety

Wyciągnij wszystko z lodówki

Umyj lodówkę wewnątrz

Jeśli masz szklane półki – możesz do tego użyć mieszanki wody z octem i odrobiną cytryny.

Zrób przegląd żywności, która była w lodówce

Poukładaj na odpowiednie półki

Chcesz się upewnić jak przechowywać żywność w lodówce, żeby jak najdłużej zachować jej świeżość? Zobacz mój tekst na ten temat – Jak przechowywać jedzenie w lodówce?

Zrób przegląd leków

W moim domu przyjęło się trzymanie leków w kuchni. Zrób ich przegląd i wyrzuć wszystkie przeterminowane.

Zrób porządek w szafkach

Wyciągnij wszystko z szafek. Jeśli nie chcesz robić tego jednocześnie – możesz to zrobić metodą kategorii (np. wyciągasz wszystkie pojemniki do żywności, z każdego miejsca, w którym się znajdują) lub po prostu danej szafki. Wyczyść półki i zdecyduj, których naczyń, przypalonych garneczków, akcesoriów, których nie używasz, możesz się pozbyć/sprzedać/oddać. Poukładaj wszystkie rzeczy na miejsce.

Wyczyść fronty i uchwyty

Szafki z zewnątrz wymagają czyszczenia także częściej niż raz do roku. Szczególnie te, które znajdują się przy kuchence :)

Zrób porządek w szafce z artykułami spożywczymi

Każdy z nas ma szufladę lub szafkę z makaronami, mąką czy kaszą. Sprawdź datę ważności produktów i poukładaj je. Makarony możesz przechowywać w szklanych pojemnikach, nawet na zewnątrz. Będą wyglądać estetycznie.

Zrób porządek w szafce z środkami chemicznymi

Przejrzyj wszystkie płyny, może masz końcówki środków, których możesz się pozbyć.

Sprawdź daty ważności przypraw

Ostatnio złapałam się na tym, że chciałam dodać przyprawę, której nie używam za często do obiadu, a nie była już ważna. Przegląd przypraw to jeden z głównych punktów na mojej liście w sobotę!

Sprawdź daty ważności herbat i kaw

Poukładaj herbaty i kawy

Wyczyść sprzęt

Zapewne robimy to dość często, ale warto o tym wspomnieć. Sprawdź, co wymaga dokładniejszego wyczyszczenia: toster, blender, mikrofalówka, robot kuchenny, a może ekspres do kawy?

Usuń kamień z czajnika

Wykorzystaj do tego kwasek cytrynowy. Wsyp całą zawartość opakowania do czajnika, zalej go wodą i zagotuj, następnie wylej i wlej nową wodę, jeszcze raz zagotuj. Powtórz tą czynność i ciesz się z czystego czajnika bez kamienia!

Umyj kosz na śmieci

Ja korzystam z jednorazowych chusteczek mokrych do czyszczenia, a na dno kosza na śmieci wykładam ręczniki papierowe.

Umyj płytki i fugi

Do mycia fug możesz wykorzystać papkę z sody oczyszczonej, o której pisałam wcześniej.

Wyczyść kontakty i gniazdka

Przetrzyj blaty

Odkurz i umyj podłogę

I gotowe! W tak czystej kuchni aż chce się gotować.

Wiosenne porządki – lista zadań do wydruku

Na koniec oczywiście przygotowałam listę zadań do wydruku, aby wiedzieć co mamy jeszcze do zrobienia.

Pobierz listę zadań
wiosenne porządki w kuchni lista zadań do wydruku

Do dzieła! :)

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *