Wiosenne porządki w sypialni + lista zadań do druku4 min read

Koniec wymówek! Wiosna w niedzielę przypomniała o swoim istnieniu, więc już niedługo czeka nas trochę więcej słońca, a co za tym idzie – chęci do działania. Można je wykorzystać na uporządkowanie domu, wyczyszczenie zakamarków, żeby cieszyć się czystą i odgraconą przestrzenią. Zaczynamy wiosenne porządki w sypialni – miejsca, w którym powinno pójść w miarę gładko.

Rozpoczynamy wiosenne porządki!

Powoli czas chować zimowe płaszcze i szale, a wyciągnąć trampki. Zanim wyruszymy w stronę słońca, warto jednak przygotować swój dom, posprzątać każde pomieszczenie, a na końcu kupić piękne tulipany i postawić na środku stołu. O!

Wiosenne porządki u Rozdomowionej uważam zatem za otwarte! W tym cyklu dowiesz się:

  • jak sprawnie przeprowadzić wiosenne porządki,
  • o czym trzeba pamiętać,
  • od czego zacząć,
  • czego nie ominąć podczas sprzątania,
  • jak to zrobić szybko i bezboleśnie.

Co tydzień pokażę co trzeba zrobić w danym pomieszczeniu – sypialni, pokoju, kuchni i łazience – dając rady i wskazówki, jak sobie z tym poradzić szybko i łatwo. Nie zapomnę też o porządkach w szafie. Po tym jak udostępnię listę zadań do zrobienia, śledź Rozdomowioną, żeby zmotywować się do dalszego działania i podłapania cennych wskazówek!

Wiosenne porządki w sypialni

Zaczynamy wiosenne porządki w sypialni, miejscu, w którym spędzamy miłe wieczory i poranki. Poświęć jej tyle czasu, ile potrzebujesz, ale nie odkładaj sprzątania na później! Ja wybieram opcję: jeden dzień, a porządnie, ale możesz rozłożyć sobie zadania na cały tydzień, żeby codziennie małymi krokami zrobić kilka rzeczy z listy. Lepiej nie przeciągaj tego w czasie dłuższym niż tydzień. 

Także, drogie Panie, mamy 7 dni, żeby okiełznać swoją sypialnię. Zaczynamy!

Umyj okna

Zacznijmy od najbardziej czasochłonnej rzeczy, czyli umyciu okien. Jeśli nie czyściłaś okien w ciągu ostatnich kilku miesięcy, mogą być naprawdę brudne. Wtedy sam płyn do okien może nie wystarczyć, dlatego najpierw umyj je płynem do mycia naczyń, następnie środkiem do szyb, a potem wytrzyj je do sucha ręcznikami papierowymi. Zostały ślady? Skorzystaj z ściereczki z mikrofibry. Nie zapomnij o ramkach i zewnętrznym parapecie.

Możesz też przygotować płyn do mycia samemu! Wystarczy ocet i woda, w proporcjach 1:1. Jeśli nie lubisz tego zapachu, dodaj do mikstury odrobinę soku z cytryny, która dodatkowo odświeża. I gotowe :) Więcej o domowych środkach czystości już niedługo!

Wypierz tekstylia

Czyli odpalamy pralkę i pierzemy poszewki na poduszki ozdobne, firany, zasłony, narzuty, koce czy dywany. Jeśli nie możesz ich prać w domu – oddaj do czyszczenia. Pamiętaj, żeby zawsze sprawdzić metkę!

>> Jak prawidłowo czytać symbole na metkach?

Wyczyść kołdrę i poduszki

Oddaj do czyszczenia kołdrę i poduszki albo po prostu wywietrz je na zewnątrz. Załóż świeżą, pachnącą pościel.

Uwaga!
Jeśli jesteś alergikiem, tak jak ja, lepiej nie wystawiaj kołder i poduszek na balkon, szczególnie wtedy, kiedy pylą drzewa czy trawy.
Zrób porządek w szafce nocnej

Wyciągnij wszystko z szafki nocnej, przejrzyj jej zawartość – przeterminowany krem do rąk, wrzucony przez przypadek paragon, przeczytana książka? Pozbądź się tego i zostaw tylko to, czego potrzebujesz. Potem wyczyść szuflady i szafkę na zewnątrz.

Wyczyść półki

Najpierw wszystko ściągnij z półek i zrób przegląd rzeczy. Wszystkie dekoracje, ramki, świeczki, przetrzyj. Wyczyść półkę i poustawiaj rzeczy.

Wyczyść oświetlenie

Przetrzyj żyrandol, lampkę stojącą czy nocną. Skorzystaj najlepiej z ręczników papierowych i płynu do szyb lub innego środka, w zależności z jakiego materia.

Umyj kaloryfer

Kurz zza kaloryfera możesz zebrać odkurzaczem z wąską nakładką. Jeśli masz kaloryfer starego typu, najlepiej dotrzyj do środka dzięki wąskiej szczotce do czyszczenia albo po prostu włóż rękę ze ścierką.

Wyczyść wszystkie włączniki i gniazdka

Zachowaj szczególną ostrożność! Użyj do tego np. patyczków do uszu.

Odkurz i uporządkuj książki

Podziel książki na takie, które już przeczytałaś i są do wyrzucenia, chcesz koniecznie zostawić i takie, których nie ruszyłaś. Te pierwsze możesz sprzedać przez olx.pl albo w grupie Wymiany Książek na Facebooku.

Umyj drzwi i futryny

Pamiętaj też o klamkach! :)

Odkurz i umyj podłogę

Najlepiej zostawić to na sam koniec. Oczywiście odstawiając szafki i łóżko.

Odśwież dekoracje

Nowe, pachnące wkłady do świeczek, świeży kwiatek w wazonie, nowe lampki dekoracyjne albo poduszka? Wiosną można zaszaleć :)

Lista zadań do wydruku

Żeby nic nam nie umknęło, przygotowałam listę zadań do wydruku. Wystarczy ją pobrać, skorzystać z domowej drukarki (pamiętaj, aby ustawić najwyższą jakość druku!) i najlepiej powiesić w widocznym miejscu. Odhaczamy wszystko, co zdążyłyśmy zrobić. Poniżej jest miejsce na notatki i przygotowanie niezbędnika.

CHCĘ POBRAĆ LISTĘ

 

Wiosenne porządki lista zadań do zrobienia

No to do dzieła! :)

 

Spodobało się? Podziel się z innymi:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •