czego nie myć w zmywarce

Czego nie myć w zmywarce?

Aby zadbać o trwałość naczyń, należy dokładnie wiedzieć, jak je na co dzień czyścić. Zmywarka znacznie ułatwia sprzątanie kuchni, dosłownie chwilę zajmuje włożenie do niej brudnych naczyń, szczególnie kiedy jesteśmy po wizycie gości. Nie wszystkie szklanki, sztućce i elementy z naszej zastawy mogą tam jednak trafić. Dziś podpowiem czego nie myć w zmywarce.

Czego nie myć w zmywarce?

Do zmywarki nie wolno wkładać niczego, co jest wykonane z drewna w całości – tak jak deska do krojenia, czy też w jego części np. noże z drewnianą rączką. W zmywarce nie można też czyścić elementów wykonanych z cyny i miedzi, czyli takich starodawnych dzbanków, kubków itp. Trzeba szczególnie uważać np. na sztućce z aluminium, które mogą zmienić barwę po wyjęciu ich ze zmywarki. Nie wkładam także patelni i garnków pokrytych teflonem, bo są bardzo delikatne, a jak dobrze wiemy – kiedy powłoka teflonowa lekko zejdzie, jesteśmy narażeni na toksyczne, rakotwórcze działanie.

Należy uważać także na noże i inne naczynia, które zakończone są rączkami z plastiku. Zmywarka może spowodować, że się odkleją. Do mojej zmywarki nie trafiają też blachy do pieczenia ciasta, natomiast spokojnie wkładam silikonowe gadżety. Unikać trzeba układania drogocennych naczyń zdobionych srebrem i złotem albo nadrukiem.

Symbole na naczyniach

Warto zwrócić uwagę na symbole na naczyniach, które się pojawiają np. na naczyniach z Ikei. Co oznaczają?

symbole-na-naczyniach

Naczynia z symbolem 1. są przeznaczone do kontaktu z żywnością.
2. oznacza możliwość zamrażania w nich żywności.
3. pozwala na mycie w zmywarce.
Czwarty symbol jest na naczyniach, które mogą być stosowane w mikrofalach.

Organizacja w zmywarce

Dokładnie tak wszędzie, w zmywarce stosuję pewne zasady, których trzymam się, aby jej rozładowanie i załadowanie szło zawsze sprawnie.

 • zawsze resztki jedzenia lądują w koszu na śmieci;
 • naczynia nie mogą blokować ruchu dysz;
 • do sztućców posiadam koszyczek (nowsze wersje zmywarek mają specjalną szufladę do tego przeznaczoną, ale i tutaj warto tak postępować), do którego wrzucam posegregowane elementy, czyli noże z nożami, łyżki z łyżkami itd.
 • organizuję miejsce tak, aby wszystko się zmieściło, jednak nie zapełniam jej po brzegi np. kładąc miskę jedną na drugą, dzięki temu naczynia będą w pełni domyte,
 • dostosowuję program do poziomu zabrudzenia zmywarki;
 • uważam na szkło, szczególnie kufle z nóżką, które muszą być przechowywane stabilnie, aby się nie stłukły;
 • pokrywki do garnków układam tak jak talerze.

AGD - zobacz na Ceneo

Naczynia do kuchenki mikrofalowej

Czego nie wolno wkładać do kuchenki mikrofalowej? Na pewno naczyń metalowych oraz takich, które posiadają zdobienia złote czy srebrne. Najlepiej stosować naczynia szklane oraz ceramiczne. Warto także odgrzewać żywność w pojemnikach z tworzywa sztucznego, te same, które nadają się do zamrażania. Należy unikać także naczyń w połączeniu z folią aluminiową, papierem i tekturą.


darmowy e-book z poradami domowymiczego nie myć w zmywarce

 


Spodobało się? Podziel się z innymi:
 •  
 •  
 •  
 •  

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *