Jesienne porządki w szafie – zrób to teraz!

Jesień to idealny czas na porządki w szafie. Zorganizuj sobie godzinę lub dwie na przeprowadzenie ambitnych działań! Dzięki mojej liście zadań do zrobienia, a także krótkiego poradnika, jesienne porządki w szafie zajmą Ci o wiele mniej czasu i zrobisz to bez stresu.

Porządki w szafie – jak się do tego zabrać?

Przede wszystkim, tak jak wspominałam na początku, zorganizuj sobie czas oraz miejsce. W ten sposób, unikniesz zbędnego chaosu i nie zostawisz niedociągnięć. Lista zadań do pobrania na końcu wpisu pomoże Ci wykonać porządki krok po koku.

Porządki jesienne w szafie mają na celu wyciągnięcie sezonowych ubrań i butów, a tym samym schowanie tych letnich. W ten sposób, zaoszczędzisz miejsce, a podczas porannego szukania ulubionego sweterka, w Twoje ręce nie trafi bluzka na ramiączkach, którą nosisz wyłącznie latem. Porządki jesienne w szafie to także najlepsza szansa na pozbycie się podziurawionych czy poplamionych koszulek, a także sukienek, których już nigdy nie założysz.

Segregacja ubrań

Jeśli porządki jesienne w szafie to oczywiście musisz wszystko z niej wyciągnąć. Żeby nie robić zbędnego chaosu, zrób to partiami, np. półkami lub rodzajami ubrań. Nie ukrywam, że najlepiej wyłożyć wszystko – zrób to, jeśli pozwala Ci na to miejsce. Na początku postaw na to, co najtrudniejsze, czyli sortowanie odzieży. Jak to zrobić, żeby poszło sprawnie i bezboleśnie? To bardzo proste. Podziel letnią odzież na kilka typów:

  • do wyrzucenia,
  • ubrania do oddania,
  • do naprawy,
  • nie wiem co z nimi zrobić.
lista zadań na jesienne porządki w szafie

W przypadku porządków w szafie nie ma litości! Nie będę Cię przekonywać, że w przyszłym sezonie na pewno zmieścisz się w sukienkę o dwa rozmiary za małą czy naprawisz zamek w letnich spodenkach. Ale przejdźmy do działania.

W sorcie do wyrzucenia powinny znaleźć się ubrania poplamione, znoszone, rozciągnięte i uszkodzone. Nie zostawiaj ich do noszenia po domu – naprawdę nie znajdzie się nic innego, co możesz wykorzystać do spodni dresowych? :)

W sorcie do oddania powinny znaleźć się ubrania za duże, za małe lub takie, które po prostu Ci się znudziły i wyszły z mody. Tutaj też powinny być nietrafione zakupy i prezenty. Wrzuć je do specjalnie oznaczonych pojemników, sprzedaj lub zorientuj się, czy jest ktoś potrzebujący w okolicy.

W sorcie do naprawy powinny znaleźć się ubrania z zepsutymi zamkami czy odczepionymi guzikami. Odłóż je od razu w widoczne miejsce, aby nie zapomnieć wybrać się do krawcowej czy samodzielnie naprawić. Nie chowaj ich do szafy! Wtedy na pewno zapomnisz to zrobić.

A co zrobić z rzeczami z najtrudniejszego sortu, czyli nie wiem co z nimi zrobić? Zadaj sobie kilka pytań:

  • Czy ubranie jest na mnie jeszcze dobre? (Przymierz je, być może wcale nie wygląda tak, jak zapamiętałaś)
  • Czy jak zauważyłabym tą rzecz w sklepie, kupiłabym ją ponownie?
  • Czy trzymam ubranie, bo mi się jeszcze podoba czy mam do niego sentyment?

Stosuj prostą zasadę: to, czego nie ubrałam przez cały ostatni sezon, więcej nie założę.

Układanie ubrań w szafie

Kiedy już pozbędziesz się starych ubrań, przyszedł czas na ich ułożenie w szafie. Jeszcze przed włożeniem, dokładnie zaplanuj przestrzeń i przygotuj sobie niezbędne akcesoria (np. wieszaki na chusty, organizery do szuflady). Pamiętaj o tym, aby były one czyste i wyprasowane. Ja stosuję trik, który sprawdza się już od dłuższego czasu w dość głębokich i szerokich półkach – z tyłu umieszczam typowo letnie koszulki i spodenki, natomiast z brzegu układam sweterki czy jesienno-zimowe spódnice. Znacznie ułatwia to wybieranie rzeczy, ponieważ są one na wyciągnięcie ręki.

swetry jesienne porządki w szafie

Jeśli chodzi o obuwie – możesz je schować do specjalnych pojemników oznaczonych etykietą. Pamiętaj jednak o wyczyszczeniu ich podczas porządków. Nie masz za dużo miejsca w szafie? Umieść letnie ubrania w większych pojemnikach lub kartonach i schowaj.

Uwaga! Często mówi się o przechowywaniu ubrań w workach próżniowych, ale może to negatywnie wpłynąć na ich kondycję. Faktycznie, zaoszczędzisz miejsce, ale delikatne sukienki czy sweterki mogą się pognieść.

Ważne jest także grupowanie ubrań. Niektórym wygodniej jest je sortować według kolorów, a innym według przeznaczenia. Do mnie trafia ta druga wersja, czyli np. koszulki do noszenia na co dzień (proste T-shirty) i koszulki bardziej eleganckie.

>> Więcej informacji na temat organizacji i prawidłowego przechowywania np. delikatnych sweterków znajdziesz w poście: Organizacja szafy, przechowywanie ubrań i bielizny Pomoże Ci on ogarnąć porządki w szafie!

Lista zadań do pobrania

No to do dzieła! Teraz pobierz listę zadań i zacznij jesienne porządki w szafie u siebie w domu. Chcesz się podzielić swoimi efektami? Nie zapomnij oznaczyć postu w social mediach hashtagiem #rozdomowiona. Łatwiej będzie mi do Ciebie trafić :)

LISTA ZADAŃ DO POBRANIA

jesienne porządki w szafie lista zadań do zrobienia
Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!