porządek w domu

Porządek w domu – kilka prostych zasad dla każdego

Porządek w domu a czystość to zupełnie dwie różne rzeczy. Korzystając z kilku prostych zasad, możesz stworzyć wokół siebie przestrzeń, która nie rozprasza przypadkowymi rzeczami leżącymi gdzie popadnie. Porządek w domu oznacza miejsce zadbane, w którym czujemy się dobrze, a poranna kawa jest przyjemna, bo nie trzeba za moment biec i znów sprzątać. Czysty dom to po prostu powierzchnie bez brudu, plam i innych cudów. Wystarczy kilka nawyków, żeby stworzyć wokół siebie miejsce, które nie odstraszy, a przypadkowa wizyta gości nie wywoła u nas zawału.

Odkładanie rzeczy na miejsce

Dla mnie to zasada numer jeden. Każda rzecz w domu powinna mieć swoje miejsce, np. klucze w koszyczku w przedpokoju, ręcznik kuchenny przewieszony przez rączkę od kuchenki, a piloty leżące na stoliku do kawy. Kiedy każdy domownik wie, gdzie dana rzecz powinna leżeć, szybciej wyrobi sobie nawyk, że skąd sięga – tam odkłada. W ten sposób łatwiej też ogarnąć przestrzeń przed wyjściem do pracy. Widząc wspomniane kluczyki obok telewizora, a ręcznik na blacie, szybko można przywrócić im swoje miejsce. Po powrocie widzimy porządek w domu. Od razu jest lepiej. Czasem jest to trudne, szczególnie, że w tych czasach co chwilę coś kupujemy, rzeczy nam przybywa, a nie ubywa. Dlatego podczas zakupów, także trzeba przemyśleć, gdzie będzie dana rzecz przechowywana. Przed pójściem spać warto zerknąć na pomieszczenia, które opuszczamy – czy wszystko jest na swoim miejscu? Jeśli tak, to oznacza, że porządek w domu robi się sam :)

Nie rób pustych przebiegów

Idziesz do kuchni po sok? Weź ze sobą kubek po herbacie. To nawyk, który jest bardzo pomocny, szczególnie jeśli chodzi o oszczędność czasu. Mieszkając w piętrowym domu zdecydowanie będzie to trudniejsze, niż w kawalerce. Zanim wstaniesz z sofy, zastanów się gdzie i po co idziesz, żeby wziąć coś ze sobą albo zrobić jakąś małą rzecz po drodze.


Nie odkładaj na później

Z tym może być problem, bo walka z lenistwem nie należy do łatwych. Jeśli zmywarka właśnie zakończyła cykl, otwórz ją i możliwie jak najszybciej opróżnij, aby sterta naczyń nie była składowana na blacie, a co za tym idzie – załadujesz kolejną, całą zmywarkę i włączysz kolejny program. Aby mieć porządek w domu, należy także wyrobić sobie nawyk wkładania brudnych ubrań do kosza na pranie. Nie odkładaj ich na krzesło, pufę, sofę, bo w ten sposób robisz bałagan i aż się prosisz o to, aby następnym razem zrobić dokładnie to samo. Wracasz z zakupów? Rozpakuj je od razu, nie kładź reklamówki w przedpokoju. Rzeczy zacznie przybywać, a zabranie się za to z biegiem czasu na pewno będzie trudniejsze.

W ten sposób można stworzyć wokół siebie uporządkowaną przestrzeń. Wtedy czas na sprzątanie domu skróci się, bo wszystko będzie na swoim miejscu. 

Masz jakieś złote rady? Podziel się, stwórzmy listę nawyków razem! :)


darmowy e-book z poradami domowymi


Spodobało się? Podziel się z innymi:
  •  
  •  
  •  
  •  

7 thoughts on “Porządek w domu – kilka prostych zasad dla każdego”

  1. flare.com.pl

    Bardzo przydatne rady. Ja zawsze odkładam wszystko na później w sprzątaniu:/

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *